اسفنج عایق صوتی

اسفنج عایق صوتی و یا عایق صدا چیست؟

به منظور کاهش صوت و مقابله با صدای انتقالی (کاهش آلودگی صوتی) از محیطی به محیط دیگر، می بایست از پوششی استفاده گردد که به آن پوشش، عایق صوتی گفته می شود. اسفنج عایق صوتی، در کاهش صداهای انتقالی به محیط پیرامون نقش به سزایی را ایفا می نمایند.

 

 

انواع اسفنج عایق صوتی

1- اسفنج عایق صوتی شانه تخم مرغی

برای کنترل طنین در استودیو و اتاق تمرین موسیقی بکار گرفته می شوند . ظاهر جعبه تخم مرغی این اسفنج ها باعث شده که یک عایق مناسب جهت کنترل صدا باشند .

در تمامی استودیوهای ضبط موسیقی و اتاق های تمرین موزیک ، وجود اسفنج های شانه تخم مرغی بهترین راهکار جهت جلوگیری از بازگشت صدا و شکست طنین صوت است اين اسفنجها قادر به جذب طیف زیادی از صداهایی با فرکانس بالا هستند .

اسفنج عایق صوتی شانه تخم مرغی
اسفنج عایق صوتی شانه تخم مرغی

 

 

2- اسفنج عایق صوتی گوه

گوه ها بهترین جاذب صدا در فضاهای کوچک و متوسط هستند و از پژواک صدا بطور محسوسی جلوگیری می کنند . هرچه ضخامت گوه بیشتر باشد عایق بهتری برای جذب بیشتر فرکانسهای ناخواسته و امواج ایستاده خواهد بود .

اسفنج های گوه با شکل زیگزاگ خود که در واقع متشکل از یک دره و یک قله نوک تیز است ، جذب کارآمدی در طیف های وسیع صدا دارند شکل هندسی این عایق ها این امکان را بوجود می آورد که عایق گوه جاذب فرکانس های پایین و متوسط باشد .

اسفنج عایق صوتی گوه
اسفنج عایق صوتی گوه

 

3-اسفنج بیس گیر گوشه

فرکانسهای پایین تمایل زیادی برای استقرار در گوشه های اتاق را دارند . برای جذب این فرکانس ها فوم های با ضریب جذب صدای قوی نیاز است که به این فوم ها بیس گیر می گویند .

بیس گیر در واقع فرکانس های پایین در گوشه های اتاق را تحت کنترل در آورده و از مزاحمت آنها که باعث ایجاد نویز در گوش انسان می شوند جلوگیری می کند .

بهترین گزینه برای دفع  صداهای مزاحم مستقر در گوشه ها هنگام ضبط صدا و یا میکس کردن صدا استفاده از بیس گیرها است.

اسفنج عایق صوتی بیس گیر گوشه
اسفنج عایق صوتی بیس گیر گوشه

 

4-اسفنج ریباند

اسفنج ریباند محصولی از تکه های فوم پلی یورتان نرم است . تکه های خرد شده پلی یورتان نرم بصورت فشرده در کنار هم با چسب مخصوص ، یک جاذب قدرتمند برای کاهش صدا را بوجود آورده است .
این عایق که در واقع یک کاهنده صدا است ، بيشترين کاربردش در عايقکاري صوتي بعنوان عایق زیرساختی در فضاهای مورد نیاز جهت جلوگيري از عبور صدا از محيطي به محيط ديگر است .

اسفنج ریباند
اسفنج ریباند

 

5- اسفنج عایق صوتی هرمی

اسفنج های هرمی با توجه به شکل هندسی چهارطرفه خود اهمیت بسیاری در از بین بردن صدای مزاحم دارند . بهترین محل نصب برای این اسفنج ها روی دیوارها و بخصوص سقف می باشد .

این اسفنج یک عایق بسیار مناسب برای جذب فرکانس هایی با پهنای باند متوسط و بالا می باشد . بکارگيري اين اسفنج در کنار بیس گیرهای گوشه ، شرايط را براي رسيدن به یک فضای استاندارد آکوستیکی و عاری از صدای اضافه فراهم مي کند .

اسفنج عایق صوتی هرمی
اسفنج عایق صوتی هرمی

 

6- فوم پلی اتیلن

فوم پلی اتیلن از دسته فوم های سلول بسته است که بعنوان یک عایق برودتی – حرارتی ، نقش کاهنده صدا را نیز دارد .این فوم بعنوان یک عایق ایزوله برای جلوگیری از عبور صدا به روی دیوار ها و سقف مورد استفاده قرار می گیرد . بهترین ضخامت برای این فوم ها در مصارف صداگیری بین mm20 تا mm40 می باشد و استفاده از این فوم ها در کنار فوم های پلی یورتان ، فوم ریباند و پشم سنگ ( راک وول ) کارایی ایزولاسیون را بالا می برد.

فوم پلی اتیلن

 

7- فلکسی پنل A-50

ترکیب علمی از مواد پلی یورتان ، ساختار هندسی ، سطح جذب بالای صوت و وجود شیارهای دایره ای شکل در عمق این پنل ، همگی باعث شده که فلکسی پنل یک جاذب عالی برای پژواک صدا در هر فضا با هر اندازه ای باشد . در اتاق های ضبط و رکورد صدا این پنل ها نقش سازنده ای برای آکوستیک محیط دارند . فلکسی پنل آ50 بهترین عملکرد در تصحیح فرکانس های متوسط و بالا را دارد .

اسفنج عایق صوتی فلکسی پنل A-50
اسفنج عایق صوتی فلکسی پنل A-50

 

8- فوم اسفنجی ساده

فوم اسفنجی شکل ساده ای از فوم سلول باز پلی یورتانی است که جهت کاهش صدا در فضاهای کوچک مناسب می باشد . این فوم علاوه بر اینکه به تنهایی تا حدی قابلیت کاهش صدای مزاحم را دارد ، در کنار فوم پلی اتیلن و فوم ریباند کارایی بیشتری در آکوستیک کردن محیط خواهد داشت .

همچنین از این عایق بخاطر یکدست بودن آن ، برای ساخت عایق های دست ساز نیز استفاده می شود . این عایق جاذب خوبی برای فرکانس های بالا و متوسط است .

واحد کارگاهی بایا برش به عنوان اولین واحد تولیدی پیشرو در زمینه تولید اسفنج عایق صوتی این افتخار را دارد انواع عایق های صوتی با کیفیتی بی نظیر و قیمت های استثنایی (از تولید به مصرف) به شما مشتریان گرامی عرضه بدارد.

به منظور اطلاع از نحوه فروش و قیمت های استثنایی با شماره تلفن های ذیل تماس حاصل نموده و یا به صفحه تماس با ما مراجعه نمایید

09121245205

09122852260

مهندس زمانی